Poświęć czas i uwagę, dla wspólnej sprawy

Ankieta jest anonimowa – mogą Państwo podawać własne dane, ale nie są one wymagane. Ci z Państwa, którzy podadzą adresy mailowe, otrzymają tą drogą opracowania wyników – w terminie, który zależy od tempa napływania odpowiedzi, z czym ostatnio bywa kiepsko. Z wynikami będzie się jednak można zapoznać również na tej stronie – nie trzeba w tym celu ujawniać personaliów. 

Statystyczna wartość tej ankiety nie będzie wielka, nawet jeśli odpowiedzi uda się zebrać bardzo wiele. To nie będzie żadna reprezentatywna próba (ankieta nawet nie zawiera metryczki ankietowanych). Ponieważ ośmielam się kandydować w wyborach, chcę po prostu wiedzieć, co myślą ludzie, z którymi mam szansę rozmawiać. Ale ankiety tego rodzaju pozwalają w jakościowych kategoriach rozpoznać trendy. Wyborcy partii X cenią sobie to, a wyborcy partii Y coś innego – by wspomnieć rzecz najprostszą. To pomaga zrozumieć rzeczywistość społeczną.

Z tych względów – zrozumienie zjawisk rzeczywistości społecznej – większość pytań ma zamknięty charakter wyboru opcji. W końcowej części są pytania otwarte – dla tych z pewnością wielu z Państwa, dla których zaproponowane opcje są nie do przyjęcia lub wybór jest zbyt wąski. 

Zawsze lepiej jest wiedzieć niż nie wiedzieć. Zawsze dobrze jest słuchać, zamiast przemawiać. I zawsze warto sprawdzać, jak się wygląda w lustrze. W jakimś sensie wszyscy będziemy mieli taką szansę, kiedy zbierzemy tu odpowiedzi.